Kipihented magad az ünnepek alatt? Reméljük, mert itt az ideje újra belevetni magad a munkába! Tudjuk, hogy szívesen hátradőlnél még egy kicsit, de ha szeretnél idén nagy sikereket elérni, akkor tervezd meg pontosan az évedet még most. Egy átgondolt, jól felépített marketing stratégia elengedhetetlen, ha felül akarsz kerekedni a versenytársaidon. De mikre kell figyelned? A blogcikkünkben adunk pár tippet, hogy 2025 egy igazán sikeres év lehessen a céged számára.
Ugorjunk is neki!
Értékeld az előző évet
Az év eleje lehetőséget ad arra, hogy jól átgondold az előző évet. Most, hogy túl vagy a decemberi hajtáson, kiélvezted az ünnepi ételeket és pihentél egy nagyot, friss szemmel láthatod, hogy mi működött, és min lehetne még változtatni.
Miért fontos ez?
Az eredményes tervezéshez konkrét számokra van szükséged.
- Például tudnod kell, hogy összességében hogy áll a céged és sikerült-e elérni az előző évi célt. Ha nem, akkor vizsgáld meg miért.
Emellett nézd meg, hogy mely kampányaid hoztak kiemelkedő eredményeket, és próbáld megérteni, miért.
- Például egy adott kampány nagyobb bevételt hozott a vártnál? Akkor elemezd a célcsoportot, a kreatívokat, szövegeket vagy a hirdetési platformot.
Ne hagyd figyelmen kívül azokat sem, amelyek nem teljesítettek a várakozásaid szerint.
- Gondold végig, vajon a stratégia, az üzenet, vagy esetleg a költségkeret lehetett-e a gyenge pont.
Mindezek alapján könnyebben meghatározhatod, hogy mely csatornákra vagy eszközökre érdemes az idén nagyobb hangsúlyt fektetni, esetleg szükséges-e külső segítséget kérni bennük. Valamint bizonyos problémákra is rávilágíthatnak ezek az adatok, amelyeket most 2025-ben már kikerülhettek.
Mérd fel a terepet
A piaci trendek és vásárlói szokások alapos feltérképezése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy pontos képet kapj a célcsoportod igényeiről. Az év eleji csend pedig tökéletes alkalom erre – használd ki, amíg a versenytársaid még “alszanak”!
Kezdd piackutatással:
Elemezd a tavalyi év statisztikáit, gyűjtsd össze és értékeld ki az ügyfélvisszajelzéseket. Ha szükséges, végezz friss elemzéseket. Az olyan eszközök, mint a Google Trends vagy a különböző közösségi média platformok elemzése, további értékes információkat adhatnak a piacodról.
Ezzel párhuzamosan ne felejtsd el a versenytársaid elemzését sem!
Figyeld meg, milyen kampányaik működtek és milyen lehetőségeket hagytak ki. Ezek az adatok segítenek abban, hogy még hatékonyabb stratégiát állíts össze az új évre.
Pontos célok meghatározása és egy hatékony stratégia kidolgozása
Kezdjük az elején: milyen is egy rossz cél? Mert bizony van ilyen:
- Több bevételt szeretnék.
- Több megrendelést akarok.
- Szeretném növelni az ügyfélszámot.
Ezek iránynak teljesen jók, viszont önmagukban még kevesek, mivel nincsenek elég pontosan meghatározva.
Legyen több ügyfél! – Rendben, de mennyivel? A +3 ügyfél is több, mint volt, ez elég?
Akkor lesznek igazán hatékonyak a meghatározott céljaid, ha elég konkrétak, mérhetőek, reálisak, és van határidejük. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehetsz ambíciózus, mert de! Nem kell úgynevezett “biztonsági játékot” játszanod, viszont legyen elérhető a csapat és a cég számára az, amit kitűzöl.
Kezdd egy jó fő céllal: például 2025. december 31-re szeretnék x% növekedést.
Ha ezzel megvagy, akkor érdemes ennek az eléréséhez kisebbeket is megfogalmaznod. Nálunk az éves cél negyedéves és havi célokra is le van bontva. Mindenképp rendelj hozzájuk határidőket, hogy időben felismerhessétek, ha valamin változtatni kell.
Ehhez szükséged lesz KPI-okra is!
Azaz olyan mérhető teljesítménymutatókra, amik megmutatják, mennyire hatékonyan haladtok a célok felé. Fontos, hogy az egyes területeken érdemes különböző KPI-okat meghatározni.
Majd jöhet az akcióterv: mikor, mit és hogyan fogtok teljesíteni, miképp fogjátok az előrehaladást útközben ellenőrizni.
A fontos, hogy ezeket a célkitűzéseket és terveket mindenképp ismertesd a munkatársaiddal!
Ez azért kulcsfontosságú, mert a célok nemcsak iránytűként szolgálnak, hanem a csapat összetartását és motivációját is erősítik. Ugyanis amikor konkrét számokat tűzöl ki, a csapat pontosan látja, honnan hová kell eljutni és mit kell még tenni érte.
Viszont nem mindegy, hogy mit és hogyan kommunikálsz nekik.
Legyen számukra egyértelmű ÉS elérhető, megfogható. Az nem fogja eléggé motiválni őket, hogy növelni szeretnétek a bevételt x %-kal. De az, hogy 50 új ügyfelet kell szereznetek, már követhető és érthető. Ezt ők is könnyedén számon tudják tartani. Ha pedig valami jutalmat is kitűzől a célhoz (legyen ez akár pénzbeli, akár más), akkor számukra is fontos lesz elérni azt.
Nálunk mindez így néz ki a gyakorlatban:
Év elején tartunk egy nagyobb (2-3 órás) meetinget, amin az egész csapat részt vesz. Itt ismertetjük, hogy mik a legnagyobb céljaink az évre, sokszor közösen határozzuk meg a konkrét számokat, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek. Emellett szót ejtünk még a legújabb fejlesztésekről, kampányokról és tervekről, amelyeket az új év során szeretnénk megvalósítani. Így mindenkinek világos és egyértelmű lesz a “menetrend”!
Jöhet a kampánytervezés
A kapkodás helyett válaszd a tudatosságot, és tervezd meg, mely hónapokban milyen ajánlatokkal és kampányokkal fogsz feltűnni. Figyelj a szezonalitásra és a különleges időszakokra. Ezzel nemcsak időt spórolhatsz, de a stresszt is jelentősen csökkentheted magadban és a munkatársaidban.
Nálunk például nagyon bevált, hogy tavaly előre felkészültünk a novemberi Black Friday akciókra és a decemberi karácsonyi időszakra.
Már hetekkel előre kidolgoztuk az ajánlatokat, elkészítettük a kreatívokat és szövegeket, majd időben elindítottuk a hirdetéseket – kapkodás nélkül. Ennek köszönhetően gördülékenyebben és nyugodtabban zajlottak ezek a forgalmas hetek, valamint mindenki fókuszáltabban tudott dolgozni a további teendőin.
Ami még kelleni fog: rugalmas hozzáállás
Bár az előre tervezés alapvető fontosságú, az év során mindig adódhatnak váratlan helyzetek. Ezért fontos, hogy mindig nyitott maradj az új lehetőségekre, és ha szükséges, igazíts a terveiden.
Mi például tavaly a második negyedév végén ismét leültünk a csapattal és újra átvettük a céljainkat. Megbeszéltük a konkrét számokat, és ha kellett, módosítottunk azokon az addigi eredményeink és tapasztalataink alapján.
Ez nemcsak hogy reálisabbá tette a terveinket, de újra felerősítette a csapat motivációját is.
Összegezve tehát…
Használd ki ezt a csendesebb időszakot arra, hogy megtervezd az egész évet! Határozd meg a céljaidat, mérd fel a terepet, és állíts össze egy tudatos, rugalmas kampánytervet. Ezzel olyan előnyt szerezhetsz a versenytársaiddal szemben, amelyet csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak behozni a későbbiekben.
Ha pedig úgy érzed, szívesen bíznád a marketingedet egy tapasztalt csapatra 2025-ben, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot! Írjuk meg együtt a sikersztoridat!
Hamarosan újra jelentkezünk egy következő blogcikkel.