Te is várod már a karácsonyt? A forralt bor,mézeskalács, töltött káposzta és a hangulatos fények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez az időszak különleges legyen. De marketingesként van egy másik kedvencünk is: a nagy forgalom. Ilyenkor persze kellenek az ütős kampányok, amivel megnövelheted a bevételedet, de sokkal többet is szakíthatsz ebből az ünnepi időszakból, ha elég trükkös vagy. Ebben a blogcikkben elmondunk Neked 4 olyan tippet, amivel nemcsak a mostani szezonod lesz kimaxolva, hanem a következő is!
Érdekel? Olvass tovább!
A cél, hogy a karácsonyi szezon ne csak ebben az évben hozzon sikert a cégednek, hanem a következőben is. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a hosszú távú stratégiákat!
Kezdjük az elsővel:
Gyűjts adatokat feliratkoztatással!
Az ünnepi időszakban megnövekedett weboldalforgalom tökéletes lehetőség arra, hogy kiaknázd az érdeklődést és értékes adatokat gyűjts, amiket felhasználhatsz későbbi kampányokhoz. Az e-mail marketing pedig az egyik leghatékonyabb eszköz erre.
Egy jól elhelyezett, ötletes pop-up segítségével például könnyedén megfoghatod a látogatók figyelmét és megszerezheted az e-mail címeiket.
De felajánlhatsz exkluzív kedvezményt, egy kisebb ajándékot (mintaterméket, kulcstartót, stb…) vagy akár ingyenes szállítást is a feliratkozásért cserébe. Készíthetsz még egy pár kérdéses tesztet is, amit ha kitöltenek, akkor ajándékötleteket kapnak karácsonyra. Vagy VIP tagnak is regisztrálhatnak, ahol előbb értesülhetnek termékmegjelenésekről vagy kedvezményekről.
Bármelyiket is választod, azzal nemcsak egyszeri vásárlást generálhatsz, hanem visszatérő ügyfeleket is szerezhetsz.
Az így felépített e-mail lista és adatbázis – ahogy említettük – az ünnepi szezon után is aranyat ér: hírlevelekkel, személyre szabott ajánlatokkal és promóciókkal hosszú távon is aktívan fenntarthatod az érdeklődésüket.
Ráadásul előző blogcikkünkből már azt is tudod, hogy ehhez már 100.000 Ft is elegendő lehet.
Elemezd a weboldaladat/webshopodat!
A karácsonyi szezon arra is tökéletes, hogy alaposan átnézd a weboldalad teljesítményét. Az olyan eszközök telepítésével, mint a Hotjar, betekintést nyerhetsz abba, hogyan töltik a látogatók az idejüket rajta.
Megtudhatod például, hogy…
- hol akadnak el és lépnek ki,
- jól működik-e mobilon/tableten,
- bonyolult-e a vásárlási folyamat,
- mennyire átlátható a weboldalad,
- melyik résznél töltenek el sok időt,
- könnyedén megtalálják-e a termékeket.
Ezekből pedig értékes következtetéseket vonhatsz le.
Ha azt tapasztalod, hogy a látogatók sokat keresgélnek, vagy gyakran félbehagyják a vásárlást, az egyértelmű jelzés arra, hogy valamin változtatnod kell. Mivel, ha a vásárlási folyamat túl bonyolult, az könnyen az elvesztésükhöz vezethet.
Ilyen esetekben érdemes egyszerűsíteni a folyamatot – például minimalizálni a fizetés lépéseit, hogy ne kelljen 4-5 lépésen átmenniük, ami közben könnyen meggondolhatják magukat. Emellett az aloldalak átláthatóbbá tétele és a navigáció megkönnyítése is segíthet abban, hogy a látogatók gyorsabban és zökkenőmentesebben elérjék a céljukat – azaz a vásárlást.
A megnövekedett forgalom miatt még pontosabb képet kaphatsz a vásárlói viselkedésről – ez pedig összességében segít optimalizálni az oldalad. Ez hosszú távon javítja majd a felhasználói élményt, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a vásárlók újból visszatérjenek hozzád.
Nézd meg a vásárlási adatokat és vonj le következtetéseket!
Kicsit kapcsolódik az előzőhöz, mivel itt is a vásárlók szokásairól kell adatokat gyűjtened és elemezned. Viszont itt nem arra vagyunk kíváncsiak, hogy magát a weboldaladat hogyan használják, hanem hogy miket preferálnak.
Ilyenekre gondolj:
- Milyen termékek fogynak a legjobban?
- Kik és honnan vásároltak legtöbbször?
- Melyik árkategóriából vásárolnak leginkább?
- Milyen szállítási vagy fizetési módot választanak?
- Inkább csomagajánlatokat részesítenek előnyben?
Ezek nemcsak arra világítanak rá, hogy mi működik, hanem arra is, min kellene még fejleszteni.
Ha azt látod, hogy a vásárlók nagy része az egyszerű és gyors online fizetést preferálja, érdemes lehet tovább optimalizálnod ezt a lehetőséget. De ugyanígy, ha sokan kihasználják az ingyenes szállytási lehetőséget, akkor érdemes lehet jövőben kihasználni ezt.
Vagy, ha egy bizonyos terméked kiemelkedően népszerű, akkor bővíthetnéd a kínálatot belőle, promóciót adhatsz rá vagy külön kampányt szentelhetsz neki később. .
Az ilyen információk és elemzésük alapján olyan stratégiákat dolgozhatsz ki, amelyek nemcsak a karácsonyi szezonban, hanem hosszú távon is növelik az eladásaidat.
Hasonlítsd össze a mostani időszakot az előzővel!
A 4. tanács, amit adhatunk erre a szezonra az az, hogy nézd meg, hogyan teljesített a kampányod tavalyhoz képest: nőtt vagy csökkent a forgalom? Mely termékek voltak a népszerűbbek? Változtak-e a vásárlóid preferenciái? Milyen promóciók teljesítettek jobban?
Ezek az elemzések segítenek beazonosítani, hogy milyen stratégiák működnek jól, és mi az, amin még javítani, fejleszteni kell.
Ha az idei szezonban kevesebb idő alatt több rendelést dolgoztál fel, az a folyamataid optimalizálásának sikerét mutatja. Ezzelm szemben viszont, ha az eladásaid csökkentek, akkor inkább gondold át újra a kommunikációt, az ajánlatokat vagy akár az árképzést is.
A múlt és a jelen adatai közötti különbségek rávilágíthatnak olyan lehetőségekre, amelyekkel még hatékonyabbá teheted a következő szezonodat.
Lényeg, a lényeg:
Ez az időszak nemcsak az év végi bevételed megnövelésére alkalmas, hanem arra is, hogy olyan tudást szívj magadba – megfelelő információk megszerzésével -, amellyel hosszú távon megalapozhatod a céged – és így saját magad – sikerét. A célközönséged szokásainak és preferenciáinak megértésével olyan új és hatékony stratégiát és kampányokat tervezhetsz meg, amikkel brutál erősen indíthatod a jövő évedet (és az azutánit).
Egy mondatban még egyszer: Karácsonykor ne csak az azonnali profitra fókuszálj, hanem a hosszú távú növekedésre is!
Ha viszont úgy érzed, segítségre lenne szükséged, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot!
2025-ben újra jelentkezünk egy hasznos kis blogcikkel. Addig pedig kellemes ünnepeket és boldog újévet kíván Neked a Follow Marketing csapata!